تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

پایتخت فرش ایران کجاست؟

پایتخت فرش ایران

پایتخت فرش ایران

 

اگر کمی در اینترنت با موضوع “پایتخت فرش ایران” سرچی انجام داده باشید متوجه خواهید شد که هرکسی که در حوزه فرش و فروش فرش فعالیت میکند و وبسایتی برای خود دارد، سعی بر مطرح کردن پایتخت فرش ایران براساس اجناس موجود در انبار خود کرده است. و این از نظر فرهنگی برای مطرح کردن فرش های ایرانی درست نمی باشد. باید واقعیت ها را پذیرفت که بهترین فرش ایران که لزوما گران قیمت ترین فرش دستباف نیز محسوب می شود مربوط به شهر قم و سپس به شهرهای اصفهان، تبریز، کاشان، نائین و مشهد میباشند.

روش های صحیح نگهداری از فرش

تبریز؛ پایتخت فرش ایران

اما برخی شهر تبریز را پایتخت فرش ایران می دانند و انتخاب شهر کاشان به عنوان پایتخت شهر فرش ایران از سوی یونسکو را یک انتخاب صنعتی قلمداد می کنند. فرش تبریز، به عنوان یکی از صنایع مطرح استان آذربایجان شرقی ایران حدود نیمی از سهم صادرات این کشور در این عرصه را به خود اختصاص داده است.

 

پایتخت شهر فرش ایران از نگاه سازمان یونسکو

خب است که به تعریف فرش از نگاه وب سایت ویکی پدیا نگاهی کنیم:

تعریف فرش در ویکی پدیا: قالی، فرش یا قالین نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که مردم بیشتر از آن برای پوشاندن زمین به کار میبرند. به دست بافته پُرز دار و گره‌دار قالی گفته میشود.

اما از سال ۱۳۹۳ به بعد شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی و این اثر ماندگار در میراث ملموس یونسکو با شماره ۰۰۳۸۳ ثبت گردیده است. لزوما پایتخت شهر فرش بودن به داشتن گران قیمت ترین نوع فرش نیست، بلکه به تعداد کارخانه ها و صنایع نساجی مرتبط با فرش نیز می باشد. هم ‌اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارخانه تولید فرش ماشینی و ۷۰۰ کارگاه تولید فرش دستبافت در منطقه کاشان و آران و بیدگل مشغول به فعالیت میباشد. صادرات فرش در ایران یکی از فعالیت‌های اقتصادی پر سود محسوب می‌شود.

از تاریخچه پیدایش فرش چی میدونی؟

از فرشنامه بخوانید!

هرچیزی رو از منبعش بخونی بهتره!

بریم به فرشنامه

پیدایش فرش ها در تاریخ، زمان مشخصی ندارد. البته تمامی اسناد، گواه بر این هستند که پیدایش آن ها ریشه در شرق جهان دارد. ایرانیان مدعی هستند که قدیمی ترین فرش جهان که پازیریک نام دارد و حتی چند فرش دیگر، متعلق به آن ها بوده است و چون طرح و نقش هایی از این فرشها با آثار باستانی ایرانی همخوانی داشته است، این ادعا در مورد آن قرشها صدق میکند. اما این نظریه هیچوقت به اثبات نرسید چون مدارک کافی برای اثبات آن وجود نداشته است.

انواع فرش دستباف چه هستند؟

فرش دستباف در سه نوع می باشد:

۱. ترنج
۲. خشنی
۳. افشان

دیدگاهتان را بنویسید

تماس تلفنی