تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱
logo-moayedi

علت لول شدن فرش چیست؟

لول شدن فرش چرا اتفاق می افتد؟

راه های جلوگیری از لول شدن فرش چه هستند؟

 

لول شدن فرش بیشتر در فرش های دستباف اتفاق می افتد و زمانی رخ میدهد که فرش را بر سطحی صاف پهن کرده اید و لبه های آن انحنا پیدا کرده یا اصطلاحا تاب خورده باشد. این اتفاق باعث می شود ظاهر زیبای فرش خدشه دار شود. در این حالت هر کاری می کنیم باز فرش به حالت اولیه خود باز نمیگردد و درست نمیشود. لول شدن یا تاخوردگی فرش ممکن است بر اثر متعددی مختلفی رخ بدهد و این طور نیست که یک عامل این اتفاق را پدید آورد. ممکن است تار یا پود فرش سفت شده باشد. همچنین شاید تارهای فرش با فاصله از هم بافته شده باشند. به طور کلی می توانیم بگوییم که زمانیکه تعادلی در بافت فرش وجود نداشته باشد این مشکل پیش می آید. متاسفانه تا زمانیکه فرش به دار قالی آویخته است نمی توانیم این مشکل را شناسایی کنیم.

همچنین نگهداری فرش دستباف لوله شده برای نگهداری طولانی مدت بهترین روش است چون روش های دیگه مثل تا کردن و عدل بندی کردن برای نگهداری طولانی مدت ممکن است باعث شکستگی و یا خط افتادگی فرش شود. اما نکاتی در خصوص لوله کردن فرش دستباف وجود دارد که انجام ندادن آن ها باعث می شود فرش دستباف شما آسیب ببیند.

لول شدن فرش چرا اتفاق می افتد؟

از آنجایی که با تا کردن فرش، حجم آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد تنها مزیتی که می توانیم برای تا کردن فرش قائل شویم فضای کمی است که هنگام جابجایی اشغال می کند. استفاده از این روش به صورت کوتاه مدت و تنها برای جابجایی، هر چند ممکن است به بافت فرش و الیاف آن آسیب نرساند اما در بلند مدت و برای انبار و نگهداری طولانی فرش به هیچ وجه استفاده از این روش توصیه نمی شود چرا که:
– تا کردن فرش به مدت طولانی موجب شکستگی فرش و کم شدن از ارزش آن می شود.
– با ایجاد شکستگی در فرش به خصوص در مورد فرش های گران قیمت مجبور به پرداخت هزینه زیاد برای رفو و ترمیم آن خواهید شد.

عامل دیگر، کوبش شدید شانه یا دفه بافندگی است که باعث لول شدن فرش می‌شود. بخاطر این کوبش که به آن دفه نیز می‌گویند، فرش به داخل بافت جمع می‌شود. همچنین در کمر فرش بخاطر اینکه بین نیروها تعادل وجود دارد، مشکلی پیش نمی‌آید، اما در کناره‌های بالایی یا پایینی چون توازن وجود ندارد، موجب میشود که فرش لول بخورد. به همین دلیل مهم است که فرآیند تولید فرش با دقت و حوصله فراوان انجام شود. این موارد بر اهمیت نحوه نگهداری از فرش نیز می‌افزایند.

راه های جلوگیری از لول شدن فرش چیست؟

  • در درجه اول برای جلوگیری از این اتفاق باید در زمان خرید، دقت خود را بالا ببرید و از استاندارد بودن فرش خریداری شده اطمینان حاصل کنید.
  • در مرحله بعدی وقتی این اتفاق افتاد می توانید چرم دوزی کنید. با این کار لبه های فرش شما به دلیل وزن چرم دوخته شده به فرشتان، سنگین شده و دیگر لول نخواهند شد. برای انجام این کار فرشتان را باید به یکی از قالیشویی های معتبری که می شناسید بسپارید زیرا چرم دوزی کاری تخصصی است و نمی توانید خودتان آن را انجام دهید.
  • به طور کلی سنگینی می تواند کمکی بر لول خوردگی فرش باشد به طوری که اگر بخش کوچکی از فرشتان لول شده بود فرشتان را در خلاف جهت بپیچانید و روی آن شی سنگین بگذارید. با اینکار ممکن است گوشه ای از فرش شما بشکند، سعی کنید سنگینی شی را در حد متوسطی در نظر بگیرید.
علت لول شدن فرش چیست؟

راه حل خلاصی از مشکل لول خوردگی فرش

همه راه های پیش رو برای شما توضیح داده شد. برخی از آن ها را می توانید انجام دهید و ممکن است به فرشتان که شاید فرش دستباف یا ماشینی است آسیب بزنید. پیشنهاد ما به شما این است که فرشتان را به قالیشویی معتبری که می شناسید بسپارید تا بدون دغدغه و هر گونه آسیبی آن را بدون مشکل به شما تحویل دهد.

ما در قالیشویی مویدی هر سال به بیش از ۸۰۰۰ مشتری خدمات فرش و قالیشویی با کیفیت ارائه میدهیم و تمامی عملیات شستشو به صورت اعلاشویی توسط استادشوران با تجربه که شناخت دقیق از فرش دارند انجام می شود. هم چنین در کارخانه قالیشویی بخاطر وجود بخش کنترل کیفیت امکان کثیف ماندن و یا خرابی فرش به صفر میرسد و نیز در زمان تحویل فرش، فقط در صورت رضایت ۱۰۰٪ مشتریان هزینه های خدمات فرش و شستشو دریافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس تلفنی