تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

انواع طرح فرش دستباف کدام است؟ | فرشنامه

فرش دستباف ایرانی

انواع فرش دستباف کدام است؟

همانطور که می دانید دسته بندی اصلی که در مورد فرش وجود دارد؛ دو مورد ماشینی و دستباف می باشد و در این مقاله به انواع فرش دستباف پرداخته ایم و آن را از نظر جنس، بافت و طرح که مهمترین مشخصات یک قالی برای خرید می باشند را بررسی کرده ایم.

انواع فرش دستباف از نظر جنس

در بین مشخصات انواع فرش دستباف یکی از ویژگی های مهم جنس الیاف و نخ های استفاده شده در آن مهم میباشد. وجود مواد اولیه با کیفیت یکی از ویژگی های اساسی تمایز قالی دستبافت با سایر فرش ها می باشد که در ادامه این نوشته تنها 4 نوع از انواع اصلی فرش دستباف براساس جنس را توضیح داده ایم.

1. فرش های پشمی: این نوع فرش ها همان طور که از نام آن ها مشخص است تار، پود و پُرز هر سه از پشم حیوانات می باشد، این قاعده اصلی می باشد که در بین فرش های عشایری مشاهده می کنیم، اما امروزه در این نوع فرش ها در بسیاری از موارد در تار و پود از پنبه استفاده می شود و تنها ُپرزها پشمی می باشند.

2. فرش گل ابریشم: در این گونه فرشها که از پشم بافته می شود تفاوتی که وجود دارد این است که در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پُرز پشمی از ابریشم استفاده می شود و معمولا نیز چله این گونه فرش ها از ابریشم است.

3. فرش کرک ابریشم: این نوع فرش ها که به خاطر قیمت بالا خیلی رایج نمی باشد دارای پرزی از کرک و چله ای ابریشمی می باشد که گاهاً جنس چله از جنس پنبه یا همان کتان می باشد.

4. فرش تمام ابریشم: فرش های دستبافی که دارای زیبایی و قیمت بالایی می باشد و در آن الیاف استفاده شده در پرز و چله از جنس ابریشم می باشد.

مشاهده برخی از فرش های دستباف ابریشم + مشخصات کامل آنها از سایت آریاس

انواع فرش دستباف ایرانی براساس طرح

اینکه فرش‌های ایرانی به تنوع و منحصر به فرد بودن طرح های خود معروف هستند برای کل دنیا و کسانیکه با فرش آشنایی دارند کالا واضح و ملموس است. فرش‌های ایرانی تنوع بسیار گسترده ای از طرح و رنگ دارند که تئوری های مختلف و ادیان و مذاهب گوناگون در بوجود آمدن این رشته از طرح ها بی دلیل نیستند. به عنوان مثال همچنین هر طرحی از فرش‌ها زیر مجموعه یکی دو دسته از دسته بندی های دیگر است. در گذشته نیز هر طرحی مختص به یک منطقه خاص بوده است که سبب شناسایی خاستگاه آن فرش میگردیده است. همچنین امروزه بر اساس سلیقه تاجر، تولیدکننده یا سفارش دهنده در هر منطقه ای، طرح های متفاوت نیز بافته میشوند. البته ناگفته نماند که وجود استادان ماهر قالی بافی بدلیل عدم حمایت کافی دولت بسیار کم شده است و دولت میباست در زمینه حمایت از تولید کنندگان قالی دستباف تلاش بیشتری انجام بدهد.

طرح های لچک و ترنج
طرح شکارگاه
طرح بته جقه
طرح های گل دار

و..

فرش دستباف صادراتی کاشان
طرح گول

طرح های گل دار

از رایج ترین عناصر تزئینی در قالی، طرح گل است که با اندازه و شکل های بسیار متفاوت و بسیار طبیعت گرایانه طراحی میشوند. براساس توافق گل‌ها نامتقارن یا جهت دار به نام گل های نخلی میشناسند و گل‌های متقارن به گل های سرخ یا رز معروف اند که همگی در دسته گل های ختایی جای میگیرند . این گل ها ریشه در گلهای لوتوس و خطمی از طرح های سنتی چین و خاور است.

فرش طرح گلدار دسته گلی

فرش طرح گلدار دسته گلی

در قرن 17 یک طرح گل نخلی الهام گرفته از گل لوتوس به نام شاه عباسی در قالی ها رواج پیدا کرد که انواع و ابعاد مختلفی دارد و هنوز هم در قالی ها بسیبار استفاده میشود. نقش مایه گل در طرح های مختلف کاربرد دارد  و با توجه به طرح قالی انواع گوناگونی را شامل میشود. از جمله طرح گل و بلبل، دسته های گل در کنار تصویر پرندگان ، طرح گل حنایی در مشک اباد و سلطان اباد که شامل گل های مدوری است در داخل شبکه هایی از برگ های دندانه دار و ساقه های ظریف ، طرح گل فرنگ که همان گل های رز فرانسوی است که هم در حاشیه و هم در متن استفاده میشود و در قرن 19 رواج پیدا کرد.

طرح شکارگاه

این طرح از دوره صفویه رواج یافته است و صحنه های شکار، اسب سواران در تعقیب شکار، حیوانات درنده واقعی و خیالی در حال مبارزه و انسان های در حال نبرد با حیوانات وحشی از موضوعات این قالی‌ها می باشند. این طرح‌ها اغلب جزو نقشه های سراسری است. شکار در شرق هنر اشرافی محسوب می شده است و نشان دهنده برتری هوش و قدرت انسان به جهان طبیعت است که بافندگان این موضوع را در آثارشان بازافرینی کرده اند. بافت این طرح بیشتر در قم کرمان و اصفهان رایج است.

طرح شکارگاه فرش

طرح شکارگاه فرش

از فرشنامه بخوانید!

هرچیزی رو از منبعش بخونی بهتره!

بریم به فرشنامه

از تاریخچه پیدایش فرش چی میدونی؟

پیدایش فرش ها در تاریخ، زمان مشخصی ندارد. البته تمامی اسناد، گواه بر این هستند که پیدایش آن ها ریشه در شرق جهان دارد. ایرانیان مدعی هستند که قدیمی ترین فرش جهان که پازیریک نام دارد و حتی چند فرش دیگر، متعلق به آن ها بوده است و چون طرح و نقش هایی از این فرشها با آثار باستانی ایرانی همخوانی داشته است، این ادعا در مورد آن قرشها صدق میکند. اما این نظریه هیچوقت به اثبات نرسید چون مدارک کافی برای اثبات آن وجود نداشته است.

‫2 نظر

  • محمد استکی گفت:

    کارکنان مویدی شریف و مودب بودند، احسنت به قالیشویی مویدی.

  • admin گفت:

    نظر لطف شماست، سلامت باشید.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    تماس تلفنی