تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

شستن روتختی در منزل

روش های شستشوی روتختی در منزل

تفاوت شستشوی فرش های ۷۰۰ و ۱۲۰۰ شانه در قالیشویی مویدی

شستن فرش با بیش از 1000 شانه در قالیشویی مویدی با دیگر کارخانه های قالیشویی متفاوت می باشد. بدین جهت که در این کارخانه قالیشویی، کلیه فرش های بالای 1000 شانه یک مرتبه پس از شستشو حتما روشویی میشوند. اینکار به جهت جلوگیری برای از بین رفتن جهت خواب فرش انجام می شود.

شیوه‌ صحیح شستشوی روتختی با دست یا با لباسشویی

شستشوی روتختی با دست امری نیست که کسی بخواهد هر روز آن را انجام بدهد. چون کار سختی است و زمانی که نوبت به انجام آن میرسد مشخصا بیانگر یک کار سخت در منزل است. گاهی سنگین‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد، و هر بار که بلندش می‌کنید بخشی از آن دنبالتان راه‌ می‌افتد و پشت سر شما را جارو می‌کند. در این نوشته سعی شده است به شما طریقه شستن لحاف روتختی با دست و شستن روتختی در لباسشویی را آموزش دهیم و به شما بگوییم که چطور از پس شستن لحاف خود برآیید.

پیش از شستشوی روتختی، زیر و بم کار را بررسی کنید

پیش از هر چیز جوانب مساله را بررسی کنید. این الگوی انجام دادن درست هر کاری می باشد. همه گوشه و کنار لحاف خود را بگردید تا برچسب شستشو را پیدا کنید. در این برچسب نکاتی در خصوص چگونه شستن و خشک‌کردن لحاف بیان شده‌است. اگر چنین چیزی را پیدا نکردید، به سراغ دیگر بخش‌های لحاف خود بروید. قسمت‌هایی که تکه‌دوزی شده‌اند. بخش‌هایی که شامل منجوق یا یراق‌های تزئینی هستند را به خوبی چک کنید. رنگ هر قسمت را به خاطر داشته‌باشید. فراموش نکنید که شستن روتختی در لباسشویی همیشه امکان‌پذیر نیست و شما لحاف‌های تزئینی را نمی‌توانید با ماشین های لباسشویی بشویید. ماشین، ماشین است و بدون اهمیت دادن به رنگ و نوع پارچه و تزئیناتش، وظیفه شستشوی خود را انجام می دهد.

قبل از شستن روتختی، به اصلاح آن اهمیت دهید

اگر روتختی شما نیاز به دوخت و دوز و درزگیری دارد حتما قبل از شستشو چه با دست و چه با ماشین لباسشویی حتما اینکار را انجام دهید. در مورد شستشوی روتختی‌های ساده، باید پیش از هر چیزی رنگ آن‌ها را چک کنید. البته گفته نمیشود که این کار را با لحاف زینتی خود انجام ندهید، اما این موضوع در شستشو یک مسئله مهم تلقی میشود که نتیجه آن تعجب نکردن در آخر کار خواهد بود.

انتخاب نوع شستشو

شما در مرحله بعد نباید عجله نکنید. اگر مرحله قبل را با دقت انجام داده باشید، احتمالا حالا درک درستی از جنس روتختی یا لحاف خود دارید و می‌دانید که از چه شوینده‌ای برای شستن آن استفاده کنید. بهترین شوینده برای شستشوی روتختی رنگی چیست؟ آن را انتخاب کنید و کنار دستتان قرار دهید.

اگر لحاف شما قدیمی شده باشد،‌ یا این‌که پنبه‌ای است، بهتر است شستن لحاف روتختی را با دست انجام دهید. یک تشت بزرگ آب داغ بردارید و آن را درون تشت غرق کنید. سپس پودر شوینده را درون آب بریزید. فراموش نکنید که شما در حال شستن کارخانه باکتری‌ها و قارچ‌ها هستید. پس دمای آب مهم است. نباید خیلی داغ یا خیلی سرد باشد. اگر برای شستشوی روتختی از آب سرد استفاده کنید، قارچ‌ها و باکتری‌های موجود در آن کشته نمی‌شوند. برای روشن شدن قضیه این نکته را به خاطر داشته‌باشید که یک انسان در طول عمر خود چیزی در حدود ۲۶ گالن عرق به لحاف و تخت خود منتقل می‌کند.

تنظیم ماشین لباسشویی  

  • روتختی کتان: استفاده از آب ۴۰ درجه و دور خشک‌کن پایین برای شستن روتختی کتان فوق‌العاده است. پیشنهاد می‌کنیم که از سفید کننده استفاده نکنید چون ممکن است لکه‌های ناجوری روی روتختی ایجاد شود که رنگ آن را از بین برده و روتختی را بی‌استفاده کند.
  • روتختی پلی‌استر: پلی‌استر یکی از الیاف مصنوعی رایج است که آن را با اسم میکروفیبر نیز می‌شناسیم. برای شستن روتختی‌هایی که از این جنس ساخته‌شده‌اند می‌توانید از آب با دمای معمولی و شوینده‌های رایج بازار استفاده کنید. طبیعت این ماده به شکلی است که بعد از شستشو بار الکتریسته ساکن پیدا می‌کند که برای جلوگیری از این مسئله، بهتر است در مرحله آب‌کشی از نرم‌کننده لباس استفاده کنید.
  • روتختی پنبه‌ای: به قسمت لطیف ماجرا رسیدیم. روتختی‌های پنبه‌ای بسیار لطیف هستند و به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن‌ها را با دست بشویید. اما اگر قصد ندارید که شستشو لحاف با دست را در روز جمعه امتحان کنید، آب سرد و دور پایین خشک‌کن راه حل درستی است.
  • روتختی از جنس ساتن: روتختی‌های ساتن لطیف، خوش‌رنگ و براق هستند. پیش از هر چیز مشخص کنید که نوع ساتنی که روتختی شما از آن دوخته‌شده چیست. برای این منظور باید به برچسب شستشو مراجعه کنید. اگر ساتن شما از پلی‌استر و نایلون باشد، به راحتی می‌توانید شستن روتختی در لباسشویی را امتحان کنید. توجه کنید که از ماشین لباسشویی با دمای ۳۰ درجه و دور پایین خشک‌کن استفاده کنید. اما اگر ساتن شما دارای ابریشم است،‌ به شما توصیه اکید می‌کنیم که حتما آن را با دست بشویید و از موادی برای شستن استفاده کنید که برای پارچه‌های ظریف مناسب است.
  • روتختی‌هایی که در ظاهر آن‌ها تور و دانتل به کار رفته: برای شستن این روتختی‌ها بهتر است ماشین لباسشویی را روی برنامه شستشوی پرده قرار دهید و به یاد داشته‌باشید که با ظریف‌ترین نوع روتختی موجود در بازار سرو کار دارید.
  • روتختی‌ ابریشمی: ابریشم یک پارچه طبیعی است که شستشوی ان نیاز به دقت زیادی دارد. اگر ماشین لباسشویی شما، یک دستگاه مدرن و به روز است، حتما برنامه‌ای برای شستن روتختی و لحاف ابریشمی دارد. برنامه Delicates همان چیزی است که به دنبالش هستید. اما اگر ماشین لباسشویی شما فاقد این برنامه است، می‌توانید از دمای سی درجه و شستشوی ملایم استفاده کنید.
Washing machine

دیدگاهتان را بنویسید

تماس تلفنی