تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

موزه فرش ایران کجاست؟ | فرش شناسی

the-Iranian-carpet-museum

آیا اطلاع دارید که موزه فرش ایران کجاست؟

به نقل از ویکی پدیا، موزهٔ فرش ایران یکی از موزه‌های استان تهران است که در بهمن ۱۳۵۶ افتتاح شد. این موزه در ضلع شمالی پارک لالهٔ تهران واقع شده‌است. در این موزه فرش‌های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می‌باشد به نمایش گذاشته شده‌است. هدف از تشکیل این موزه را می‌توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصهٔ فرش ایرانی دانست. این موزه شامل سایر محصول های فرش از قبیل گلیم نیز می‌شود.

ویژگی‌های موزه فرش ایران چیست؟

موزهٔ فرش ایران دارنده با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن 9 هجری تا دورهٔ معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به‌ حساب می‌آید. معمولا حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی‌بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آن‌ها، در تالار طبقهٔ هم‌کف به معرض نمایش گذاشته شده است. همچنین در این نمایشگاه تابلوفرش‌های نفیس تبریزی، فرش تبریز به نمایش درمی‌آید که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در این نمایشگاه نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامهٔ بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه‌هایی از ادبیات، اسطوره، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد.

در کتابخانهٔ موزه حدود ۳٬۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنردوستان و پژوهشگران قرار می‌گیرد. پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، خاصه در ایران، گردآوری و خریداری نمونهٔ انواع قالی‌های دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاه‌های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان، از اهداف موزه به‌ شمار می‌آید.

تاریخچه فرش در ایران

فرش ایرانی هم یک هنر و هم یک صنعت است که از دیرباز به‌عنوان نام و اعتباری برای ایران بر فرهنگ ما سایه افکنده است. فرش کردن هر خانه‌ با فرش ایرانی فرصتی برای لمس تاریخ چندین و چند ساله‌ ایران و تارهای فرش ایرانی است. این حماسه هموطنان بافنده است که خلقت خداوند را به تصویر می‌کشاند. در هنر قالی‌بافی ایرانی، به مثابه یک هنر، آنچه از نظرها دور مانده، ارتباط خالق آن با جهان پیرامونی است که تجلی آن را به بی‌واسطه‌ترین و مستقیم‌ترین وجه در آثار مشاهده می‌کنیم. قالی ایرانی از دیرباز معروف و مورد استفاده بوده است. گزنفون تاریخ‌نگار یونانی در کتاب سیرت کوروش نوشته است:

“ایرانیان برای این‌ که بسترشان نرم باشد، قالیچه زیر بستر خود می‌گسترند.”

دیدگاهتان را بنویسید

تماس تلفنی