تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

قالیشویی‌ها از چه موادی برای شستن فرش‌ها استفاده می‌کنند؟

قالیشویی‌ها برای شستن فرش‌ها از مواد شوینده و تمیزکننده مخصوص استفاده می‌کنند. این مواد معمولاً شامل شوینده‌های مایع، پودری یا خمیری هستند که با ترکیبات مختلفی از جمله آب، مواد شیمیایی و عوامل ضد باکتریال تهیه می‌شوند.

مواد نرم‌کننده برای نرم و لطیف شدن فرش‌ها استفاده می‌شوند. مواد ضدعفونی کننده برای مقابله با باکتری‌ها و عوامل آلرژی‌زا استفاده می‌شوند. همچنین، مواد محافظ به عنوان پوششی بر روی فرش‌ها استفاده می‌شوند تا از کثیف شدن زودهنگام آنها جلوگیری کنند.

خیلی از افرادی که فرش‌ های خود را برای شستشو به قالیشویی های میسپارند، این سوال برایشان پیش می‌آید که شستشو با استفاده از چه مواد شوینده‌ای برای فرش‌ها انجام میشود.

آیا می‌توان این شوینده‌ها را در خانه هم استفاده کرد؟!

در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که قالیشویی‌های معتبر از چه مواد شوینده‌ای استفاده میکنند و آیا می‌توان در خانه هم از آن مواد شوینده مخصوص فرش استفاده کرد یا خیر.

قالیشویی‌ها از چه موادی جهت شستشوی فرش‌ها استفاده می‌کنند؟

از چه موادی برای شستن فرش نباید استفاده کرد؟

برای شستن فرش نباید از برخی مواد استفاده کرد که ممکن است به فرش آسیب برسانند. موادی که باید اجتناب شوند عبارتند از:

 1. مواد قوی و سخت: استفاده از مواد قوی مانند برس‌های خشک کننده فرش یا برس‌های فلزی تیز بر روی فرش خودداری کنید. این نوع مواد ممکن است بافت فرش را آسیب برسانند و الیاف را در هنگام شستشو خراشیده یا پاره کنند.

 2. مواد شوینده قوی: برخی مواد شوینده قوی مثل شوینده‌های صنعتی، اسیدی یا قلیایی‌ها ممکن است به بافت فرش آسیب وارد کنند و موجب رنگ پریدگی فرش بشوند. از اینگونه مواد شوینده استفاده نکنید مگر اینکه بر روی برچسب فرش به صراحت اشاره شده باشد که قابل استفاده است.

 3. حرارت بالا: استفاده از آب گرم به شدت در فرآیند شستشو ممکن است باعث جدا شدن الیاف و بافت فرش شود. بنابراین، از آب بسیار گرم و استفاده از دستگاه‌های بخار مطلقاً پرهیز کنید. قالیشویی مویدی دارای دستگاه های شستشوی مکانیزه بوده که کنترل دمای آب توسط کارشناسان کارخانه انجام میگردد.

 4. مواد آبریز: موادی مانند مواد روغنی، چربی، مواد لعاب‌دهنده و مواد قابل حل در آب می‌توانند به سطح فرش نفوذ کرده و باعث ایجاد لکه‌های دائمی شوند. در صورت برخورد با چنین لکه‌هایی، باید به روش‌های خاص برای حذف آن‌ها پرداخته شود.

 

شستن فرش در قالیشویی مویدی

بهترین ماده برای شستشوی فرش در قالیشویی چیست؟

اگر به دنبال بهترین ماده شوینده برای فرش هستید، باید بگوییم که یک ماده شوینده منحصر بفرد وجود ندارد که برای همه انواع از الیاف‌ها مناسب باشد. بهترین بودن یک ماده شوینده نیز به این بستگی دارد که قرار است چه فرشی را و تا چه حدی بشوید. به عنوان مثال اگر روی فرش لکه آدامس و شمع باشد،‌ طبیعتا نیاز به شستشوی بیشتر و شوینده قوی‌تری است.

در اغلب قالیشویی‌ها از شوینده‌های فله‌ای فرش استفاده می‌کنند. این پودر‌ها برای مصارف خانگی مناسب نیستند زیرا استفاده از آن‌ها نیازمند دانش و اطلاعات خاصی است. حتما باید بدانید که چه مقدار شوینده را با چه مقدار حلال مخلوط کرده و ماده به دست آمده را چه مدت روی فرش قرار دهید.

بهترین شوینده‌ های فرش آن‌ دسته از شوینده‌هایی هستند که فاقد خاصیت قلیایی مثل صابون می باشند. دلیل آن هم این است که خاصیت قلیایی باعث آسیب به بافت فرش ها می‌شوند. پودرهای شستشوی فرش نیز توسط شرکت‌های تولید کننده ایرانی هم تولید می‌شوند. البته نوع خارجی آن‌ها نیز وجود دارند اما هزینه خرید آن‌ها بسیار زیاد بوده که استفاده از مواد شوینده خارجی بستگی به قالیشویی دارد.

با این حال اگر شما قصد شستشوی فرش خود را در خانه دارید ، بهترین پیشنهاد همان شامپو فرش است زیرا نیاز به محلول خاصی نداشته و میتوان آن را به راحتی با آب شست. از طرفی آسیب جدی هم به بافت فرش نمیزند، زیرا فرمولاسیون آن قوی نیست.

تفاوت مواد شوینده فرش دستبافت و ماشینی

استفاده از جرم گیر‌ها و وایتکس در بارداری | ملاحظات بارداری

بهتر است در دوران بارداری از سفیدکننده استفاده نکنید. درصورتی‌که در محیط بسته از وایتکس یا سایر سفیدکننده‌ها استفاده می‌کنید، غلظت آب و وایتکس باید به صورت یک به ۱۰ باشد. همچنین هنگام استفاده از سفیدکننده‌، مسیرهای عبور جریان هوا را باز بگذارید و هواکش سرویس‌های بهداشتی را روشن کنید.

در صورتیکه در دوران بارداری از وایتکس استفاده کردید و به سرفه افتادید، حتما حتما با پزشک خود تماس گرفته و مراتب پیگیری را از پزشک خود جویا شوید.

همچنین توصیه میشود از ترکیب وایتکس با سایر مواد شوینده در دوران بارداری اکیدا اجتناب شود.

کدام قالیشویی‌ها از مواد مناسبی برای شستشو استفاده می‌کنند؟

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب یک قالیشویی، نوع موادی است که برای تمیز کردن فرش‌ها استفاده می‌کنند. اکثر مراکز قالیشویی از مواد خوبی استفاده می‌کنند و می‌توانید برای شستن فرش‌های خود به آن‌ها اعتماد کنید. برخی مراکز، مانند قالیشویی مویدی ، با بهره‌مندی از بهترین مواد شوینده برای شستشو به همراه ابزار کار مناسب و همین طور افراد متخصص، می‌توانند هر نوع فرشی را در مدت زمان کوتاهی تمیز کرده و به مشتری خود تحویل دهد. می‌توانید برای دریافت مشاوره و رزرو وقت شستشو با شماره تماس قالیشویی مویدی  4080-031 تماس بگیرید.

رعایت نکاتی هنگام استفاده از تمیزکننده‌ها

برای رعایت ایمنی و سلامت خود بهتر است نکات زیر را به خاطر بسپرید:

 • برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با شوینده‌ها حتماً از دستکش استفاده کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی اثری ندارد و باید یک دستکش نخی زیر دستکش پلاستکی بپوشید، زیرا تعریق دست هنگام استفاده از دستکش پلاستیکی احتمال بروز حساسیت پوستی و آلرژی را بالا می‌برد.
 • هنگام خرید محصولات بهداشتی و شوینده‌ها حتماً اطلاعات مربوط به روش مصرف روی آنها را بخوانید و ترجیحاً از محصولاتی استفاده کنید که فاقد محصولات سمی است.
 • هرگز مایع درون ظروف مخصوص شوینده‌ها را در ظرف دیگری نریزید. این امر فارغ از اینکه باعث ترکیب شدن دو ماده می‌شود و ممکن است خطرناک باشد، احتمال این را نیز دارد که به جای ماده‌ای دیگری از آن استفاده شود.
 • به یاد داشته باشید که حتماً بعد از استفاده از مواد شوینده، در ظرف محتوی آنها را ببندید و از قرار گرفتن این مواد در معرض حرارت و شعله جلوگیری کنید.
 • در زمان استفاده از شوینده‌های شیمیایی و پاک‌کننده‌ها، پنجره‌ها را باز و تهویه را روشن کنید.
 • آنچه در استفاده از این مواد بیش از هر چیز دیگر حائز اهمیت است، ترکیب نکردن مواد شوینده با هم است. بهتر است بدانید که اگر ملزم به استفاده از شوینده‌ها هستید، آنها را به صورت رقیق‌تر استفاده کنید. رقیق کردن شوینده‌ها از عوارض پوستی جلوگیری می‌کند.

معرفی چند برند شوینده فرش ایرانی

لینک خرید آنلاین محصولات شوینده فرش و مبل با قیمت مناسب

لینک خرید آنلاین محصولات شوینده فرش و مبل با قیمت مناسب از سایت دیجی‌کالا

 1. برند توپال (Tupal): برند توپال یکی از معروف‌ترین برندهای شوینده فرش در ایران است. آنها مجموعه‌ای از محصولات شامپو و پاک کننده فرش با کیفیت بالا را عرضه می‌کنند.

 2. برند پارس شوینده (Pars Shoinde): برند پارس شوینده نیز یکی از معروف‌ترین برندهای شوینده فرش در ایران است. آنها مجموعه‌ای از محصولات شامپو و مایع پاک کننده فرش را ارائه می‌دهند.

 3. برند آرتا شوینده (Arta Shoinde): برند آرتا شوینده نیز یکی از مشهورترین برندهای شوینده فرش در ایران است. آنها مجموعه‌ای از محصولات شامپو و مایع شستشوی فرش را تولید می‌کنند.

 4. برند سریس (Seris): برند سریس نیز یکی از برندهای معتبر و پرطرفدار شوینده فرش در ایران است. آنها محصولات متنوعی از جمله شامپو و پاک کننده فرش را به بازار عرضه می‌کنند.

خرید شوینده فرش و مبل

سایر مقالات:

معرفی ۱۰ مدل بهترین شامپو فرش +بهترین مارک لکه بر فرش

 

 

یک نظر

 • امیرحسین گفت:

  سلام، تجربه استفاده از خدمات قالیشویی مویدی را در سال های 1400و 1401 داشتم و راضی بودم. فقط لطفا زمان تحویل دادن سفارش را زودتر مشخص بشود بهتر است.
  با تشکر

 • دیدگاهتان را بنویسید

  تماس تلفنی