تلفن تماس : ۴۰۸۰-۰۳۱ | ۳۲۲۵۲۵۵۵-۰۳۱

تمیز کردن فرش مساجد | محرم 1402

محرم ۱۴۰۲ چه روزی است، تاریخ شروع و پایان محرم سال 1402

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است.

تاریخ شروع محرم ۱۴۰۲ – چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ (مصادف با ۱ محرم در سال ۱۴۰۲)

تاریخ پایان محرم ۱۴۰۲ – پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ (مصادف با ۳۰ محرم در سال ۱۴۰۲)

تاسوعا ۱۴۰۲ – پنجشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۲ (مصادف با ۹ محرم و تعطیل رسمی است)

عاشورا ۱۴۰۲ – جمعه ۶ مرداد ۱۴۰۲ (مصادف با ۱۰ محرم و تعطیل رسمی است)

اربعین ۱۴۰۲ – چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ (مصادف با ۲۰ صفر و تعطیل رسمی است)

نظافت مسجدها و حسینه‌ها در ماه محرم

نظافت و بهداشت، اصل طلایی برای همه مکان‌ها و زمان‌هاست؛ اصلی که در اماکن مذهبی خصوصا مساجد و حسینیه‌ها و در مناسبت‌های تاریخی و دینی، به‌ویژه در ماه محرم، اهمیت بسیار چندانی پیدا می‌کند.

ماهیت سوگواری‌، تعدد عزاداران، تردد و تماس با یکدیگر، تنوع ابزار عزاداری، طولانی‌بودن مراسم در شب‌های متوالی و پذیرایی‌ وسیع، تنها برخی از ویژگی‌های سوگواری‌ ماه محرم است. این ویژگی‌ها، دغدغه متولیان امر را به این سمت سوق می‌دهد که چگونه می‌توان وضعیت نظافت مساجد در ماه محرم را تسریع و تسهیل کرد و در عین حال، کیفیت آن را بهبود بخشید. در اینجا، چند نکته مهم برای نظافت مساجد در ماه محرم ذکر شده که توجه به آن، معنویت و سلامت را در این ایام به همراه دارد.

شستشوی فرش سجاده ای را به قالی شویی بسپارید

همانطور که گفته شد، ساده ترین روش شستشوی فرش سجاده ای استفاده از امکانات قالیشویی‌هاست. چنانچه فرش مسجد کثیف و یا نجس شد، یک راه تمیز کردن و یا تطهیر فرش سجاده‌ای این است که فرش خود را به قالیشویی بسپارید. امروزه بسیاری از شرکت های قالیشویی فرآیند شستشوی فرش سجاده‌ای را با آب جاری انجام می دهند. این کار باعث می شود که علاوه بر تمیز شدن فرش سجاده ای، در صورتی که نجس شده باشد، تطهیر نیز بشود.

شستشوی فرش سجاده ای در محل مسجد

چنان چه تمایل نداشته باشید که فرش سجاده ای خود را به قالیشویی بفرستید، روش های شستشوی فرش سجاده ای در محل مسجد به شما کمک می کند که فرش سجاده ای خود را بدون جابجا کردن تمیز کرده و تطهیر کنید.

استفاده از شامپو فرش

یک روش استفاده از شامپو فرش است. برای استفاده از این روش نیازی نیست که فرش سجاده ای را به بیرون مسجد منتقل کنید. البته این روش هنگامی مفید است که فرش مسجد نجس شده باشد. در صورتی که فرش سجاده ای نجس باشد ابتدا باید تطهیر شده و سپس از این روش استفاده شود. برای استفاده از شامپو فرش به یک تکه ابر هم نیاز است. به این صورت که ابتدا تکه ابر را با شامپو فرش آغشته می کنید و در ادامه به صورت ردیفی ابر را به فرش سجاده ای می کشید. با این کار فرش سجاده ای تمیز می شود.

نکته ای که لازم به ذکر است این است که پیش از تمام روش هایی که در این مقاله توضیح داده می شوند، چنان چه ابتدا فرش خود را با جارو تمیز کنید، بهتر است. این کار باعث می شود که خاکروبه های فرورفته در فرش سجاده ای هنگام شستشو تبدیل به گل نشوند که این اتفاق مانع تمیز شدن سریع فرش سجاده ای می شود.

 

برای نگهداری فرش سجاده‌ای و تمیز کردن سجاده فرش‌های مسجدی باید چه کار کنیم ؟

سجاده فرش های مسجدی را اگر با کیفیت بالا خریداری کنید ولی از آنها مراقبت نکنید سجاده فرش ها از بین می روند . زیرا سجاده فرش های ماشینی در مساجد و اماکن مذهبی که بسیار شلوغ و پر رفت و آمد است استفاده می شوند. به همین دلیل این فرش های مسجدی ممکن است کثیف شوند و در صورت نمیز نکردن فرش از بین برود. اگر سجاده فرش شما کثیف شد با راه حل های آسان و خانگی می توانید فرش های ماشینی را مثل روز های اول نو کنید. شما با استفاده از راه های پیشنهادی شرکت فرش سبحان می توانید سجاده فرش خود را به شکل اولیه برگردانید .در این نوشته انواع راه های نگهداری و نو نگهداشتن فرش سجاده ای را برای خریداران عزیز توضیح می دهیم .

تمیز کردن سجاده فرش:

سجاده فرش های ماشینی هرچند با کیفیت باشند ولی اگر از آنها مراقبت نکنیم این سجاده فرش ها خیلی زود از بین می روند. برای نگهداری سجاده فرش های مسجدی باید عواملی را که در این نوشته ذکر می کنیم انجام دهید. تا سجاده فرش های ماشینی و یا فرش سجاده ای  نمازخانه ها سالیان سال ماندگار و با دوام باشند. سعی کنید سجاده فرش های مسجدی را هفته ای دو بار جارو بزنید تا همیشه تمیز باشند.

اگر روی سجاده فرش ل نگهداری سجاده فرش لکه ای ایجاد شد خیلی سریع آن را برطرف کنید.

اگر سجاده فرش شما کثیف شد می توانید برای شست و شوی آن را به قالیشویی ها بدهید.

اما اگر فرصت کمی داشتید و خواستید هرچه سریعتر فرش سجاده را تمیز کنید به روش هایی که برای شما توضیح می دهیم عمل کنید.

تمیز کردن فرش سجاده ای با شامپو فرش:

یک روش آسان و سریع برای از بین بردن کثیفی های فرش مسجد شامپو فرش می باشد.

نکته ای که لازم است بدانید این است که قبل از استفاده از شامپوی فرش روش استفاده از آن را دقیق بخوانید.

برای تمیز کردن سجاده فرش فرش را زیاد به شامپو فرش آغشته نکنید.

مناطق تحت پوشش قالیشویی مویدی

قالیشویی در خواجو

قالیشویی خیابان پروین

قالیشویی خیابان وحید

قالیشویی سه راه سیمین

قالیشویی احمد آباد

قالیشویی میرزاطاهر

قالیشویی هفدست

قالیشویی خیابان نظر

برخی از سوالات مشتریان

در آخر به بررسی چند سوال تلفنی مشتریان یا برخی از سوالاتی که در بستر اینترنت در خصوص شستشوی فرش در ماه محرم و صفر پرسیده شده است پرداخته ایم.

  • آیا شستن فرش در ماه محرم گناه دارد؟

خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که شستن فرش و موکت در ماه محرم و صفر به هیچ عنوان گناه ندارد و حتی اکراه نیز ندارد چرا که اسلام دین پاکیزگی می باشد و هرچه زندگی فردی تمیزتر و پاک تری داشته باشیم، مطمئنا خلق و خوی بهتری نیز خواهیم داشت.

  • آیا قبل از شستن فرش نیاز به گردگیری فرش می باشد؟

قالیشویی مویدی قبل از شستن کلیه فرش ها در ابتدا فرش ها را به قسمت گردگیری کارخانه هدایت میکند و اینکار با دستگاه های مخصوص انجام میشود. پس مشتریان نباید ذغدغه گردگیری کردن فرشهای خود را قبل از ارسال آن به قالیشویی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس تلفنی