تمیز کردن انواع لکه فرش

//تمیز کردن انواع لکه فرش

فرش از مهمترین بخش‌های زیباسازی و دکوراسیون است که در اکثر خانه‌ها وجود دارد. این شی زیبا و گرانبها پس از چندی به خود آلودگی جذب کرده و تمیزی خود را از دست می‌دهد.

اگر می‌خواهید مدام مجبور به شستن فرش‌هایتان نباشید بهتر است به محض اینکه فرش دچار کثیفی و لکه شد خودتان شروع به تمیز کردن آن کنید. این کار باعث می‌شود به طور مداوم نیاز به شستن کل فرش پیدا نکنید و با این کار به ماندگاری فرشتان و طول عمر آن کمک کنید.

چگونه لکه چربی روی فرش را پاک کنیم

لکه‌های روغن یکی از بدترین نوع لکه‌هاست که متاسفانه زیاد هم بر روی فرش‌ها ایجاد می‌شود چرا که اکثر غذاها حاوی روغن است و اگر کمی از آن روی فرش بریزد باعث ایجاد لکه‌های روغنی روی فرش می‌شود.

مسئله دیگر این است که اگر لکه چربی را در همان لحظه و به محض کثیف شدن فرش تمیز نکنید، دیگر تمیز کردن و از بین بردن آن لکه کار بسیار سختی خواهد شد چرا که بر روی فرش جاخوش می‌کند و ماندگار می‌شود.

برای از بین بردن این نوع از لکه باید ابتدا لکه را را با کاردک یا قاشق جمع کنید. اگر مقدار روغن زیاد نیست با قرار دادن پارچه‌ای روی لکه این کار را انجام دهید تا لکه روغن به پارچه جذب شود، بعد از آن با استفاده از یک شوینده ملایم مانند شامپو فرش، مایع صابون یا مایع ظرفشویی با اسکاچ روی لکه بمالید و با پارچه‌ای تمیز همراه با آب گرم لکه را از روی فرش پاک کنید.

پراکسید هیدروژن مخلوط با آب یکی دیگر از موادی است که می‌توان با آن لکه روغن را پاک کرد. البته باید پراکسید هیدروژن را سریع از روی فرش پاک کنید.

استفاده از سرکه همه می‌تواند در این بخش پرکاربرد باشد به شرط اینکه مراقب بو گرفتن فرش باشید و پس از آغشته کردن آن قسمت لکه فرش به سرکه، آن را با آب پاک کنید.

چگونه لکه چای و نوشابه روی فرش را پاک کنیم

در این مورد هم ابتدا مایع ریخته شده را با قاشق جمع کنید و سپس مانند نمونه‌های بالا عمل کنید و لک چای یا قهوه را پاک کنید.

چگونه لکه خون را پاک کنیم

برای پاک کردن لکه خون روی فرش ابتدا آن را با دستمال خیس نم‌دار کنید و سپس با صابون یا کف صابون آن را آغشته کنید. بعد با دستمال تمیز دیگری کف را جمع‌آوری کنید. نکته مهم در شستشوی لکه خون این است که حتما از صابون و از آب سرد برای از بین بردن آن استفاده کنید.

2019-12-18T16:17:44+03:30

شماره تلفن دفتر اصفهان: 4080-031