رفوگری فرش دستبافت

رفوگری فرش دستبافت2019-11-27T10:46:43+03:30

فرش از نخستین صنایع دستی هنری است که از بافتن آن از زمان‌های قدیم در ایران رواج داشته است. فرش‌های ایرانی همیشه در سراسر جهان مشهور بوده‌اند. تقریباً همه گردشگران بین‌المللی در سفرهای خود به ایران، یک فرش، حتی کوچک خریداری کرده و به کشور خود می‌برند.

قدیمی‌ترین فرش ایرانی در سیبری یافت شد و قدمت آن به 500 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد که در حال حاضر در موزه هرمیتاژ در روسیه (سنت پترز بورگ) نگهداری می‌شود.

قالیبافی تقریبا در تمامی بخش‌های ایران دیده می‌شود اما باید گفت در هر شهر طراحی و شکل فرش با شهر دیگر متفاوت است.

هنر قالیبافی یکی از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین هنرهای ایرانی است. از گذشته تا کنون ایران در دنیا به هنر قالی‌بافی خود مشهور بوده و آوازه قالی‌ها و فرش‌های ایرانی در همه جای دنیا پیچیده است. در واقع قالی‌بافی یکی از اصیل‌ترین هنرهای ایرانی است که به دلیل پیوند خوردن با فرهنگ و سنت ایرانی و همچنین به دلیل زیبایی بخشی به خانه‌ها جزء جدا نشدنی منازل ایرانی است.

فرش به دلیل قیمت بالای خود و گرانبها بودن، باید مراقبت بسیار شود چرا که کنار گذاشتن آن و خرید یک فرش جدید مستلزم صرف هزینه‌های بسیار بالایی است. پس در نتیجه مراقبت از آن مسئله‌ای بسیار جدی است که باید مورد اهمیت قرار بگیرد.

رفوگری، هنری دیرینه

همین امر موجب شده از گذشته تا کنون هنرمندانی برای ترمیم فرش و قالی تربیت شوند که نام آنها رفوگر است. رفوگری به قدمت طول تاریخ فرش‌بافی است و در واقع از زمانی که فرش‌بافی و قالی‌بافی به وجود آمده رفورگری هم در پی آن به وجود آمده است.

رفوگری چیست؟

اگر به ریشه واژه “رفو” بخواهیم مراجعه کنیم در واقع به معنی دوخت پارگی‌هاست اما در اصطلاح قالیبافی، رفوگری به معنای تعمیر و ترمیم قسمت‌های آسیب دیده است. حال این آسیب‌دیدگی شامل چه مواردی می‌شود:

1- آسیب‌دیدگی 2- پوسیدگی 3- پارگی 4- سوختگی 5- بیدزدگی و…

اهمیت کار رفوگران زمانی مشخص می‌شود که فرش‌های آسیب دیده را دوباره زیبا و قابل استفاده می‌کنند چراکه فرش‌های نفیس و زیبا بسیار حیف است اگر به خاطر صدمه و آسیب غیرقابل استفاده شوند.

در این میان دستان توانمند هنرمند رفوگر از فرشی که دچار مشکل شده است یک فرش عالی می‌سازد. باید گفت که رفوگری فرش از بافت فرش بسیار سخت‌تر و حساس‌تر است.

شماره تلفن دفتر اصفهان: 4080-031