اثرات مضر نور مستقیم خورشید بر فرش

//اثرات مضر نور مستقیم خورشید بر فرش

فرش یکی از مهمترین عوامل ایجاد زیبایی در دکوراسیون خانه است. این وسیله گران‌قیمت و آسیب‌پذیر، حساسیت ویژه‌ای بابت مراقب را می‌طلبد.

در بحث مراقبت از فرش باید مسائل مختلفی را مد نظر قرار دهیم. از بین رفتن فرش فقط به خاطر سوختگی و پارگی به وجود نمی‌آید. بلکه یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن فرش پوسیدگی یا رنگ‌پریدگی آن است.

ترمیم رنگ در قالیشویی‌ها

یکی از عوامل مهم در تسریع فرسایش فرش‌ها تابش مستقیم و غیرمستقیم نور آفتاب بر روی آنهاست که باعث می‌شود که رنگ و شفافیت فرش‌ها از بین برود که با هیج‌گونه شستشویی قابل ترمیم نباشد.

زمانی که اسم ترمیم فرش به گوش می‌رسد همه یاد رفوگری و ترمیم فرش می‌افتیم. این مسئله جالب است که در بخش رفوگری‌های حرفه‌ای فرش، بخش ترمیم فرش و رنگ‌گذاری آن هم وجود دارد اما خب بهتر است از ابتدا مراقب فرشمان باشیم تا کار به آنجا نرسد!

رنگ‌پریدگی فرش و تابش نور خورشید

از دلایل تغیر رنگ فرش می‌توان استفاده از شوینده‌های نامناسب و مهمتر از آن پاخوردگی و در معرض تابش مستقیم نور خورشید بودن فرش را نام برد. مسئله تابش نور خورشید با فرش یک مسئله طبیعی است که ممکن است در هر خانه‌ای این اتفاق بیفتد اما یکی از ساده‌ترین راه‌حل‌هایی که می‌توانید برای این مشکل به کار ببرید این است که فرش را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید یعنی آن را در اتاقی که نور مستقیم است پهن نکنید.

راه حل چیست؟

اما زمانی که ناگزیر به پهن کردن فرش در اتاقی هستیم که آفتاب مستقیم وجود دارد باید به روش‌های دیگر از این مسئله جلوگیری کنیم. راه‌حل‌های بسیار ساده‌ای که با انجام آنها می‌توانید سال‌های عمر فرشتان را بیشتر کنید از جمله:

استفاده از روفرشی

استفاده از روفرشی ممکن است باب میل بسیاری از خانم‌های خانه نباشد اما باید قبول کرد با انجام این کار می‌توان تمیزی و عمر فرش را بسیار بیشتر کرد. پس این کار را امتحان کنید.

استفاده از پرده‌های ضخیم

زمانی که مجبوریم فرشمان را در اتاقی نورگیر پهن کنیم باید راه‌حلی برای از بین نرفتن آن و مستعمل نشدن تار و پود آن بیندیشیم که استفاده از پرده‌های ضخیم چاره این مشکل است.

 پس توصیه می‌شود که برای محافظت از فرش‌های خود از روفرشی استفاده کرده و یا در صورت نبود روفرشی، از پرده برای پنجره‌های اتاق‌های خود استفاده کنید تا از تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری شود.

قالیشویی و خدمات رنگ

التبه در نهایت اگر این مشکل برای فرشتان پیش آمد، نگرانی به خود راه ندهید چرا که در قالیشویی‌هایی حرفه‌ای این مشکل با خدمات رنگ‌پردازی به دست هنرمندان چیره دست قابل حل است.

2019-12-01T14:13:02+03:30

شماره تلفن دفتر اصفهان: 4080-031